SAÇ YAPISI

SAÇ YAPISI

SAÇLARIMIZ NEDEN YAPILIR?

Saçlarımız %95 keratinden oluşur ve birkaç katmandan oluşan karmaşık bir yapıya sahiptir. Saçlarımızın parlak ve yumuşak olmasını istediğimiz görünen kısmı aslında biyolojik olarak ölüdür. Saçlarımız, canlı olan kısmından, yani saç derisine gömülü olan kökten uzar.

Tırnaklar ve vücut kılları gibi, saç da esas olarak sert ve lifli bir protein maddesi olan keratinden oluşur. Normal bir saç derisinde, her birinin ortalama çapı 50 ila 100 mm arasında değişen 120.000 ila 150.000 saç teli bulunur. Diğer bir deyişle, 1 cm2 saç derisinde yaklaşık 250 saç teli bulunur.

Saç; kök ve gövde olarak iki bölümden oluşur.

structure-cheveu-TB4-01.png

SAÇ KÖKÜ

Saç kökü saçın yaşayan kısmıdır. Saç derisinin yaklaşık 4 mm altındaki bir saç folikülüne yerleşiktir. Saç ömrü için gerekli olan birkaç kısımdan oluşur:

– Dermal papilla: ince bir kan damarı ağı tarafından beslenerek saça ihtiyacı olan tüm besinleri getirir. Aynı zamanda saçın “beynidir”. Matriste yer alan farklı saç hücrelerinin üretimini denetler.

– Matris: Saçtaki ana hücreler olan keratinositler burada çoğalır ve keratinle dolar. Matris ayrıca saçı renklendiren pigmentleri (melanin) üreten melanositlere de ev sahipliği yapar.

Kök kılıfı: iki katmana ayrılmış olup (iç kök kılıfı ve dış kök kılıfı), saç gövdesi şekillendiği aşamada saç gövdesi hala yumuşak olduğundan saç gövdesinin korunmasına ve yönlendirilmesine yardımcı olur.

– Yağ bezi: Derinin altında, saç derisine yakın bir yerde bulunur ve saç folikülünün hemen yanında yer alır, sebum salgılar. Bu madde saçın sağlığını korumak, beslemek, yumuşak ve parlak tutmak için gereklidir

structure-cheveu-TB4-02.png

SAÇ GÖVDESİ

Saç gövdesi, saçın görünen kısmıdır, ancak biyolojik olarak ölüdür: keratinle dolu ölü hücrelerden oluşur. Üç eş merkezli katmandan oluşur:

Medulla: Saç gövdesinin merkezinde bulunan, çekirdeği olmayan kümelenmiş hücrelerden oluşan yumuşak bir maddedir.

Korteks: Medullayı sarar ve saç ağırlığının %80 ila 90'ını oluşturur. Saçı esnek ve güçlü yapan yatay ve dikey olmak üzere iki tür keratin lifinden oluşur. Korteks ayrıca saça rengini veren melanin pigmentlerini de içerir.

– Kütikül: saçın en dış tabakasıdır ve bir çatıdaki kiremitler gibi üst üste binen renksiz keratin pullarından oluşur ve lipit açısından zengin hücreler arası bir bağlayıcı ile bağlanır. Çok ince olmasına rağmen, kütikülün rolü korteksi korumaktır: günlük dış streslere (su, kir, güneş ışığı, rüzgar vb.) karşı ilk savunma hattıdır. Saçınızın durumu, dokusunu ve parlaklığını belirleyecektir, bu nedenle saçınıza özen göstermek çok önemlidir.

structure-cheveu-TB4-03.png

Rakamlarla Bailleul

250

Tıbbi Ürünler pazarlama izni (dünya çapında)

x

56

Ülke ve 16 İştirak

x

%100

Aile işletmesi