CİLDİN KIZARIKLIĞA EĞİLİMLİ OLMASININ SEBEPLERİ

CİLDİN KIZARIKLIĞA EĞİLİMLİ OLMASININ SEBEPLERİ

Yüz kızarıklığı, geçici olduğu ve rahatsız edici olmadığı sürece çoğu zaman gözden kaçar. Ancak ilk belirtilerde buna dikkat etmek önemlidir.

KIZARIKLIĞA EĞİLİMLİ CİLT

Özellikle açık tenli kişilerde çok yaygın olan yüz kızarıklığı, geçici olduğu ve rahatsız edici olmadığı sürece genellikle gözden kaçar. Ancak, kronikleşmesini önlemek için ilk belirtilerde buna dikkat etmek önemlidir.

Açık, ince ve hassas cilde sahip kişiler genellikle cilt kızarıklığına eğilimlidir. Muhtemelen genetik bir bileşen devreye girer: Kızarmış cilde sahip insanların yaklaşık üçte birinde bir aile öyküsü vardır. Bu tipik olarak yüz (özellikle burun ve elmacık kemikleri), boyun ve dekolteyi etkiler.

Başta geçici ve çok rahatsız edici olmayan bu kızarıklık bazen kalıcı hale gelebilir ve göze hoş gelmeyen yapısıyla birlikte yaşamayı zorlaştırır. Bu nedenle, uygun bakımı kullanmak ve ilk belirtilerde bir dermatoloğa başvurmak çok önemlidir!

peau-rougeurs-TB4-01.png

GEÇİCİ KIZARIKLIKLAR

Geçici kızarıklık, çeşitli uyaranların etkisi altında genişleyen cilt damarlarının aşırı duyarlılığı ile bağlantılıdır: sıcak, soğuk gibi sıcaklık değişimleri, alkol ve baharatlı yiyeceklerin tüketimi, yoğun fiziksel aktivite vb. Gibi faktörler damarların genişlemesine sebep olur ve bunun sonucu olarak bölgesel sıcaklık hissi artar. Bu hisse çoğu zaman karıncalanma hissi de eşlik eder.

Çeşitli kozmetik ürünlerin uygulanmasından sonra kızarıklık görülmesi de yaygındır. Bu bir temas alerjisi değil, cildin aşırı duyarlılığının bir işaretidir.

peau-rougeurs-TB4-02.png

Rakamlarla Bailleul

250

Tıbbi Ürünler pazarlama izni (dünya çapında)

x

56

Ülke ve 16 İştirak

x

%100

Aile işletmesi