Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů doprovázejí často obavy a pocity úzkosti, a přestože je častější u mužů, postihuje i některé ženy. Může mít různé formy a být způsobeno mnoha faktory. Pro účinnou léčbu je nezbytný včasný zásah.

 

Vlasy se neustále obnovují a jejich mírná ztráta každý den je naprosto normální, na jaře nebo na podzim je vypadávání vlasů o něco více znatelné. Je také přirozené, že jsou vlasy s věkem lehčí: nové vlasy jsou postupně jemnější než ty předchozí.

 

Ztráta vlasů se stává problémem, pokud každý den vypadne více než sto vlasů. Z dlouhodobého hlediska to vede řídnutí nebo úplnému vypadání vlasů, což má negativní dopad na psychiku člověka.

 

chute-cheveu-TB4-01.png

Různé typy ztráty vlasů

Androgenní alopecie

Nejběžnější příčinou ztráty vlasů je androgenní alopecie, což znamená, že původ ztráty vlasů je jak hormonální, tak genetický. Je mnohem častější u mužů – 1 ze 2 mužů je postižen ve věku 50 let (1)(2) – někdy může vypadávání vlasů začít již v pubertě. Vlasy začínají řídnout nejprve nad spánky a na čele. U žen pozorujeme postupné ztenčování vlasového stvolu.

Androgenní alopecie je způsobena zvýšenou citlivostí vlasových folikulů na mužské hormony androgeny. Tyto mužské hormony způsobují zrychlení životního cyklu vlasů, nadměrně stimulují vlasové folikuly, které se postupně opotřebovávají , až nakonec přestanou být aktivní a vlasy z nich už nikdy nevyrostou. Celkově jsou pak vlasy řidší.

Další informace o androgenní alopecii najdete na stránce odborného poradenství věnované danému tématu.

(1) – Mounsey AL, Reed SW. Am Fam Physician. 2009 ; 80(4): 356-362.

(2) – Matard B et Reygagne P. Thérapeutique Dermatologique.Flammarion Médecine Sciences 2001.


Lokální alopecie na normální pokožce hlavy

V tomto případě dochází ke ztenčení vlasů nebo plešatění v určitých oblastech pokožky hlavy, zbytek vlasů je normální a pokožka hlavy je zdravá. Alopecia areata (autoimunitní onemocnění, které způsobuje úplné vypadávání vlasů na malých plochách pokožky hlavy) a trichotillomania (nervový tik, který spočívá ve vytrhávání nebo kroucení vlasů) to jsou dvě hlavní příčiny tohoto typu alopecie.

Příliš časté svazování vlasů do těsných účesů, jako jsou drdoly, copy nebo culíky může také vést k lokální alopecii. To je běžný jev u lidí s kudrnatými vlasy.

Další informace o lokální alopecii najdete na stránce odborného poradenství věnované danému tématu.


Lokální alopecie na poškozené pokožce hlavy

Některá onemocnění nebo kožní infekce (lichen planus, lupus, atd.), stejně jako jizvy ve kštici, které vznikají v důsledku úrazu hlavy nebo popálenin, mohou vést ke zničení vlasových folikulů v takto postižených oblastech. Tyto postižené oblasti jsou pak úplně plešaté. Je důležité rozlišovat mezi těmito příčinami: zánětlivá onemocnění (lichen planus a lupus) mohou způsobit nevratné vypadávání vlasů, pokud nejsou diagnostikována včas.

Dermatofytóza, houbová infekce pokožky hlavy, také vede k lokální alopecii. Je obzvláště častá u dětí. Ve většině případů vlasy opět narostou, jakmile dojde k vyléčení infekce.


Difúzní řídnutí vlasů – telogenní efluvium

Telogenní efluvium je charakterizováno náhlým, hojným a rozptýleným vypadáváním vlasů a může být vyvoláno fyziologickými faktory (špatná životospráva, extrémní únava, porod, stres, stav po operaci atd.) nebo psychologickými faktory (emoční šok, intenzivní stres, deprese). Jedná se o proces reverzibilní (vratný ) a ve většině případů se spontánně vyřeší po několika měsících. .

Další informace o difúzním řídnutí vlasů najdete na stránce odborného poradenství věnované danému tématu.

chute-cheveu-TB3-01.png

Léčba vypadávání vlasů

Aby se zabránilo plešatění, je nezbytné co nejdříve odhalit příčinu a zahájit léčbu: včasná léčba je účinnější a zabrání úplné ztrátě vlasů.Jakmile si všimnete prvních známek řídnutí nebo nadměrného vypadávání vlasů, navštivte dermatologa. Dermatolog vám pomůže odhalit příčinu vypadávání vlasů a rozhodne o vhodné léčbě: buď topické nebo orální léčbě pomocí léků a nebo v nezávažnějších případech může navrhnout chirurgický zákrok.

Další informace o prevenci a léčbě vypadávání vlasů najdete na stránce odborného poradenství věnované danému tématu.

chute-cheveu

Bailleul v číslech

250

Registrace léčivých přípravků (celosvětově).

x

56

Země a 16 dceřiných společností

x

100%

Rodinná firma.