ŠTRUKTÚRA VLASU

ŠTRUKTÚRA VLASU

ŠTRUKTÚRA VLASU

Naše vlasy sú zložené z 95 % z keratínu a majú zložitú štruktúru. Ich viditeľná časť, ktorú radi udržiavame čistú a lesklú, je v skutočnosti biologicky mŕtva: naše vlasy vyrastajú z jedinej jej biologicky aktívnej časti, konkrétne z koreňa, ktorý je uložený pod povrchom vlasov. Rovnako ako nechty a chlpy sú vlasy derivátom pokožky. Skladajú sa hlavne z keratínu, tvrdej a vláknitej proteínovej látky.

Bežná vlasová pokrývka obsahuje medzi 120 000 a 150 000 vlasmi alebo približne 250 vlasov na cm² pokožky hlavy, každý s priemerom v rozmedzí 50 až 100 mikrometrov.

Vlas sa skladá z dvoch častí: vlasového stvolu, ktorý vyčnieva nad povrch pokožky a koreňa, ktorý je zanorený v koži.

structure-cheveu-TB4-01.png

KOREŇ VLASU

Koreň je živá časť vlasu, je súčasťou vlasového folikulu. Najhlbšou časťou koreňa je tzv. vlasová cibuľka. Cibuľka je obalená vlasovými pošvami; dohromady sa koreňu a okolo obalenej pošve hovorí vlasový folikul. Koreň je uložený približne 4 mm pod povrchom pokožky hlavy a tvorí ho niekoľko častí, z ktorých všetky sú nevyhnutné pre vznik vlasu:

– Zárodočná matrica je oblasť, kde sa bunky (keratínocyty) intenzívne množia delením, následne sa diferencujú a dávajú vznik vlasu. Okrem keratínu je zárodočná matrica tiež domovom melanocytov produkujúcich pigmenty (melanín), ktoré dodávajú vlasom farbu.

– Dermálna papila leží v tesnom susedstve bazálnej časti cibuľky. Je zásobovaná jemnou sieťou krvných ciev a dodáva vlasu všetky potrebné živiny. Je to tiež „mozog“ vlasov: dohliada na produkciu a činnosť rôznych vlasových buniek v zárodočnej matrici.

– Koreňová pošva je rozdelená do dvoch vrstiev (vnútorná epitelová pošva a vonkajšia epitelová pošva). Vnútorná epitelová pošva pomáha viesť a formovať vlasový stvol pri jeho vzniku a pri jeho ceste nahor. Úlohou vonkajšej epitelovej pošvy je podpora vlasového stvolu. Na jej úrovni najskôr prebieha posuv rastúceho vlasu.

– Mazová žľaza sa nachádza hneď vedľa vlasového folikulu, pod kožou v blízkosti pokožky hlavy a vylučuje maz. Kožný maz je látka nevyhnutná pre ochranu vlasov, pôsobí antibakteriálne.

structure-cheveu-TB4-02.png

VLASOVÝ STVOL

Vlasový stvol je viditeľná časť vlasu nad povrchom pokožky. Ide o úplne keratinizované a ucelené vlasové vlákno. Je biologicky mŕtvy, pretože je tvorený zrohovatenými epidermálnymi bunkami naplnenými keratínom. Na priereze vlasom rozlišujeme tri vrstvy:

– Dreň, ktorá je vnútri vlasu a je zložená z nahromadených buniek bez jadra.

– Kôra, ktorá obklopuje dreň, je najmohutnejšia a predstavuje 80 až 90 % hmotnosti vlasu. Skladá sa z dvoch typov keratínových vlákien – vodorovných a zvislých, vďaka ktorým sú vlasy pružné a pevné. Kôra tiež obsahuje melanínové pigmenty, ktoré dodávajú vlasom ich farbu.

– Kutikula je vonkajšia vrstva vlasu a je zložená z bezfarebných keratínových šupín, ktoré sa navzájom prekrývajú ako škridly na streche a sú spojené medzibunkovým spojivom bohatým na tuky. I keď je kutikula veľmi tenká, je pomerne tvrdá a chemicky odolná. Jej úlohou je chrániť vlasový stvol. Predstavuje prvú líniu ochrany proti vplyvom vonkajšieho prostredia, ktorému sú vlasy denne vystavené (voda, nečistoty, teplo, slnečné svetlo, vietor, styling a chemikálie atď.).

Stav vašich vlasov odráža váš celkový zdravotný stav, a preto správna starostlivosť o ne je nevyhnutná.

structure-cheveu-TB4-03.png

Bailleul v číslach

250

celosvetovo zaregistrovaných liečivých prípravkov

x

56

krajín a 16 dcérskych spoločností

x

100%

rodinná firma