AKO POROZUMIEŤ POTREBÁM NECHTOV

AKO POROZUMIEŤ POTREBÁM NECHTOV

AKO POROZUMIEŤ POTREBÁM NECHTOV

Naše nechty sú zložené z 90 % tvrdého keratínu a neustále sa obnovujú zo svojej nechtovej matrix, ktorá sa nachádza pod kožou. Ich rast je prirodzene pomalý, líši sa podľa veku, stavu matrix a nášho celkového zdravia.

ongles-TB4-01.png

ŠTRUKTÚRA NECHTU

Rovnako ako naše vlasy a chlpy sú aj nechty derivátmi kože, čo je termín, ktorý označuje všetky štruktúry kože, ktoré tvorí zrohovatená bielkovina – keratín. Rozlišujeme niekoľko častí nechta:

• Nechtové lôžko je polopriehľadný pás konvexného tvaru. Je všeobecne svetloružové, ale môže byť belavé, žltkasté alebo modrasté v závislosti od vonkajšej teploty alebo v dôsledku určitých zdravotných stavov. Skladá sa z niekoľkých vrstiev tvrdého keratínu a chráni konček prsta.

• Lunula je belavá škvrna v tvare polmesiaca, ktorá je viditeľná na nechte, najmä na palcoch.

• Nechtová kožtička je malý kúsok kože, ktorý viac-menej prekrýva nechtový matrix a chráni ho. Niekedy prekrýva lunulu.

• Nechtový val je vrstva kože, na ktorú nasadá nechtová platnička, ktorá je s ním spojená.

• Voľný okraj je predná časť nechta, ktorá presahuje prst a nie je pripevnená k nechtovému lôžku.

• Koreň nechta leží pod kožou pri nechtovom matrixe.

• Matrix umiestnený pod koreňom nechta je živou časťou nechta: tu sa vytvárajú nové bunky (keratinocyty). Ak dôjde k poškodeniu matrixu, necht rastie nepravidelne (mení farbu, vznikajú ryhy a deformácie), a to dočasne alebo trvalo v závislosti od rozsahu poškodenia.

ongles-TB4-02.png

RAST NECHTOV

Nechty rastú z koreňa nechta: necht sa posúva po nechtovom lôžku až k voľnému okraju. Nové keratinocyty sa neustále vytvárajú v bazálnej vrstve epidermis nechtového matrixu, postupne sa posúvajú smerom k povrchu a tým sú plochejšie a tvrdšie. Postupne tlačia najstaršie bunky smerom k voľnému okraju nechta. Na rozdiel od pokožky či vlasov sa necht spontánne nezbavuje svojich vlastných odumretých buniek: tieto zmiznú iba vtedy, keď si nechty zastrihávame alebo pilujeme.

Rast nechtov je teda kontinuálny a je pomalý: naše nechty rastú približne o 3 mm za mesiac. Úplné obnovenie nechta na ruke trvá 3 až 6 mesiacov a na nohe 12 až 18 mesiacov.

To je priemerný čas u zdravého dospelého jedinca. U detí rastú nechty o niečo rýchlejšie, ale sú mäkšie a krehkejšie. U starších osôb sa, naopak, rast nechtov spomaľuje a nechty sú menej lesklé, suchšie a krehkejšie.

ongles-TB4-03.png

Bailleul v číslach

250

celosvetovo zaregistrovaných liečivých prípravkov

x

56

krajín a 16 dcérskych spoločností

x

100%

rodinná firma