MYKÓZA NECHTOV (NOHY A RUKY): ROZPOZNANIE A LIEČBA INFEKCIE

MYKÓZA NECHTOV (NOHY A RUKY): ROZPOZNANIE A LIEČBA INFEKCIE

Mykóza nechtov, známa aj ako onychomykóza, je plesňová infekcia, ktorá postihuje nechty na nohách a rukách. Môže spôsobiť bolesť, svrbenie a zmenu farby nechtov. Rozpoznanie včasných príznakov mykózy na palci nohy alebo ruky je prvoradé pre zaistenie celkového zdravia danej oblasti. Zistite viac.

ROZPOZNANIE MYKÓZY NECHTA NA NOHE ALEBO NA RUKE

Vedeli ste, že nechty na nohách sú infikované 10-krát častejšie než nechty na rukách? Približne 60 – 80 % prípadov spôsobuje veľa dermatofytov nechtov, mikroskopických húb, ktoré spôsobujú mykotické infekcie kože a nechtov.

Medzi príznaky mykózy nechtov patrí zmena farby nechta, zhrubnutie nechta, deformácia nechta a oddelenie nechta od nechtového lôžka. Farba nechtov na nohách sa môže zmeniť na žltú, alebo dokonca čiernu, čo je spôsobené nečistotami pod nechtami, ktoré sa v postihnutej oblasti hromadia a tmavnú. Čierne nechty na nohách alebo rukách môžu byť však spôsobené mnohými faktormi (nárazmi, melanómom, tlakom na prst, plesňou…), najlepšie je poradiť sa s lekárom, aby zistil príčinu.


LIEČBA MYKÓZY NECHTOV

Liečba mykózy nechtov závisí od závažnosti infekcie. Úvodné vyšetrenie u lekára vám umožní zvoliť vhodnú medikamentóznu liečbu, či už ide o perorálne antimykotiká, lokálne antimykotiká, alebo v niektorých prípadoch laserovú liečbu.

Doma po návšteve bazéna alebo posilňovne jednoducho zaraďte do každodennej rutiny starostlivosti jemný čistiaci gél pre optimálnu hygienu kože, nôh a nechtov.


Denne:

● Udržujte nechty čisté a suché, predtým ich umyte jemným čistiacim gélom, ktorý citlivú pokožku so sklonom k mykóze čistí a chráni.

● Nechty si umývajte kefkou na nechty, ktorú po použití vyčistite.

● Pravidelne strihajte nechty rovno, aby ste sa vyhli ich zarastaniu.

● Noste dobre sediace priedušné topánky.

● Používajte bavlnené ponožky.

● Vyhnite sa chôdzi naboso na verejných miestach.

● Používajte iba vlastné veci, ako sú nožnice na nechty alebo topánky.

● Pravidelne masírujte nechtovú kožtičku olejom na kožtičku, aby ste ju zvlhčili a zjemnili.


Pramene:

● Le Manuel MSD, Onychomycose (Tinea Unguium), par Chris G. Adigun , MD, Dermatology & Laser Center of Chapel Hill, 2021.

● Le Manuel MSD, Revue générale de dermatophytoses, par Denise M. Aaron , MD, Dartmouth Geisel School of Medicine, 2021.

● Vidal, Comment soigner une mycose de l’ongle, 2018

Bailleul v číslach

250

celosvetovo zaregistrovaných liečivých prípravkov

x

56

krajín a 16 dcérskych spoločností

x

100%

rodinná firma