ROZPOZNANIE A LIEČBA KOŽNEJ MYKÓZY ALEBO PLESŇOVEJ INFEKCIE

ROZPOZNANIE A LIEČBA KOŽNEJ MYKÓZY ALEBO PLESŇOVEJ INFEKCIE

Kožné mykózyplesňové infekcie kože spôsobené mikroskopickými hubami. Môžu postihnúť rôzne časti tela, ako je trup, pokožka hlavy, sliznice alebo v širšom meradle chodidlá či nechty. Candida, dermatofyty a Malassezia sú huby, ktoré sa podieľajú na plesňových infekciách kože: príznaky, príčiny, liečba, ich identifikácia je prvým krokom k uzdraveniu.

RÔZNE TYPY KOŽNÝCH MYKÓZ: DERMATOFYTY A PITYRIASIS VERSICOLOR

Dermatofyty sú mikroskopické huby, ktoré môžu u ľudí a zvierať spôsobiť kožné infekcie.

Kožné mykózy spôsobené dermatofytmi môžu mať rôzne formy, ako sú napr. pásový opar (mykóza pokožky hlavy a vlasov), mykóza nechtov a atletická noha. Obvykle sa prenášajú priamym kontaktom s infikovanou osobou alebo zvieraťom alebo samonákazou z infekčného ložiska, často na chodidlách.

>Lézie spôsobené kožnými dermatofytmi sú všeobecne zaoblené, dobre ohraničené, majú červený okraj a sú jemne šupinaté. V postihnutých oblastiach môžu byť prítomné pľuzgiere alebo pustuly.

Často sa tieto lézie rozširujú periférne a opúšťajú centrálnu oblasť hojenia. Svrbenie môže byť veľmi intenzívne a nepríjemné.

Mycogel-mycoses-article-5-494X647.jpg

Malassezia je naproti tomu huba zodpovedná za pityriasis versicolor kože (alebo tinea versicolor), bežnú kožnú infekciu. Táto huba, ktorá sa prirodzene vyskytuje na koži väčšiny ľudí, sa môže premnožiť a spôsobiť nepríjemné príznaky na určitých miestach, ako je hrudník, krk a ruky, niekedy aj na hlave a tvári.

Pityriasis versicolor, ktorá sa častejšie vyskytuje u dospievajúcich a mladých dospelých, je mnohokrát dôsledkom horúceho a vlhkého počasia. Medzi príznaky tejto kožnej infekcie patria biele alebo hnedé škvrny na koži, svrbenie, šupinatenie a začervenanie.

Tieto škvrny sú obvykle dobre ohraničené a môžu sa rozšíriť na veľkú plochu tela. Všimnite si, že škvrny obvykle zbelejú na slnkom pigmentovanej koži (odtiaľ názov versicolor pre túto kožnú a slnečnú hubu). Pityriasis versicolor nie je nákazlivá a nesvrbí.

Mycogel-mycoses-2-article-5-494X647.jpg

Candida albicans je kvasinka, ktorá môže spôsobiť kožné infekcie v kožných záhyboch, známe aj ako intertrigo.

Táto kožná mykóza je často dôsledkom nadmerného tepla a vlhkosti v kožných záhyboch, ktoré vytvárajú priaznivé prostredie pre rast kvasiniek. Príznaky môžu zahŕňať začervenanie, svrbenie a bolesť, rovnako ako tvorbu prasklín a chrást.

Mycogel-mycoses-3-article-5-494X645.jpg

AKO KOŽNÁ MYKÓZA VZNIKÁ?

Tu sú uvedené možné príčiny kožných mykóz:

● Pri dermatofytných mykózach kože je to priamy kontakt s nakazenou osobou alebo zvieraťom. Pityriasis versicolor a mykózy spôsobené kvasinkami Candida nie sú považované za nákazlivé ochorenie.

● Kontakt s infikovanými povrchmi (napr. podlahy alebo sprchy) iba v prípade dermatofytózy.

● Nadmerné potenie, ktoré vytvára teplé vlhké prostredie, priaznivé pre šírenie húb.

● Imunodeficiencia, ako v prípade HIV alebo užívania imunosupresívnych liekov.

● Niektoré základné ochorenia, ako je cukrovka, obezita alebo cievne ochorenie.

● Trauma na koži (ako je uštipnutie hmyzom), ktorá vytvára otvory pre plesne.

● Nosenie tesného oblečenia alebo uzavretej topánky, ktoré zabraňujú pokožke dýchať a vytvárajú prostredie priaznivé pre šírenie húb.

● Nedostatočná osobná hygiena vrátane nedostatočného čistenia pokožky.


DĹŽKA HOJENIA KOŽNÝCH MYKÓZ

Doba trvání mykóz kůže se liší v závislosti na typu infekce, postižené oblasti a celkovém zdravotním stavu infikované osoby. V některých případech mohou kožní infekce vymizet spontánně, ale ve většině případů je k odstranění infekce nutná léčba. Pokud infekce po pár týdnech domácí léčby neustoupí, je důležité navštívit lékaře.


LIEČBA MYKÓZY KOŽE

Lokálna liečba, ako sú antimykotické krémy, sa často používa pri miernych infekciách, zatiaľ čo závažnejšie kožné infekcie môžu vyžadovať perorálne antimykotiká.

Hygienické prípravky, ako sú jemné čistiace gély na kožu s mykózou, sú užitočné pri nástupe infekcií a na ochranu pred ich opakovaním.

Nikdy sa nezabudnite poradiť so svojím dermatológom alebo lekárnikom, aby mohol infekciu diagnostikovať a určiť najvhodnejšiu liečbu pre každý jej typ.


Pramene:

 Assurance Maladie, Reconnaître une mycose cutanée, 2021.

● Le Manuel MSD, Présentation des infections mycosiques de la peau, 2021.

● Vidal, Mycoses de la peau - causes et traitements, 2018.

Bailleul v číslach

250

celosvetovo zaregistrovaných liečivých prípravkov

x

56

krajín a 16 dcérskych spoločností

x

100%

rodinná firma