ČO JE TO VYPADÁVANIE VLASOV?
Vypadávanie vlasov sprevádzajú často obavy a pocity úzkosti, a aj keď je častejšie u mužov, postihuje aj niektoré ženy. Môže mať rôzne formy a môže byť spôsobené mnohými faktormi. Pre účinnú liečbu je nevyhnutný včasný zásah.
Vlasy sa neustále obnovujú a ich mierna strata každý deň je úplne normálna, na jar alebo na jeseň je vypadávanie vlasov o niečo viac znateľné. Je tiež prirodzené, že sú vlasy s vekom ľahšie: nové vlasy sú postupne jemnejšie ako tie predchádzajúce.
Strata vlasov sa stáva problémom, ak každý deň vypadne viac ako sto vlasov. Z dlhodobého hľadiska to vedie k rednutiu alebo k úplnému vypadaniu vlasov, čo so sebou môže prinášať estetickú ujmu a môže mať aj negatívny vplyv na psychiku človeka. Preto je dôležité sa tomuto fenoménu venovať účinne a včas.
RÔZNE TYPY STRATY VLASOV
ANDROGÉNNA ALOPÉCIA
Najbežnejšou príčinou straty vlasov je androgénna alopécia a je tak hormonálneho, ako aj genetického pôvodu. Je omnoho častejšia u mužov (vo veku 50 rokov je postihnutá až polovica mužov)(1)(2), niekedy môže vypadávanie vlasov začať už v puberte. Vlasy začínajú rednúť najprv nad spánkami a na čele. U žien pozorujeme postupné stenčovanie vlasového stvolu.
Androgénna alopécia je spôsobená zvýšenou citlivosťou vlasových folikulov na mužské hormóny androgény. Tieto mužské hormóny spôsobujú zrýchlenie životného cyklu vlasov, nadmerne stimulujú vlasové folikuly, ktoré sa postupne opotrebovávajú, až nakoniec prestanú byť aktívne a vlasy z nich už nikdy nevyrastú. Celkovo sú potom vlasy redšie.
Ďalšie informácie o starostlivosti o vlasy postihnuté androgénnou alopéciou nájdete na Naše rady.
(1) – Mounsey AL, Reed SW. Am Fam Physician. 2009 ; 80(4): 356-362.
(2) – Matard B et Reygagne P. Thérapeutique Dermatologique.Flammarion Médecine Sciences 2001.
LOKÁLNA ALOPÉCIA NA POŠKODENEJ POKOŽKE HLAVY
Niektoré ochorenia alebo kožné infekcie (lichen planus, lupus atď.), rovnako ako jazvy vo vlasoch, ktoré vznikajú v dôsledku úrazu hlavy alebo popálenín, môžu viesť k zničeniu vlasových folikulov v takto postihnutých oblastiach. Tieto postihnuté oblasti sú potom úplne plešaté. Je dôležité rozlišovať medzi rôznymi príčinami: zápalové ochorenia (lichen planus a lupus) môžu spôsobiť nevratné vypadávanie vlasov, ak nie sú diagnostikované včas.
Dermatofytóza, hubová infekcia pokožky hlavy, tiež vedie k lokálnej alopécii. Je obzvlášť častá u detí. Vo väčšine prípadov vlasy opäť narastú, hneď ako dôjde k vyliečeniu infekcie.
DIFÚZNE (NEOHRANIČENÉ) REDNUTIE VLASOV – TELOGÉNNE EFLUVIUM
Telogénne efluvium je charakterizované náhlym, hojným a rozptýleným vypadávaním vlasov a môže byť vyvolané fyziologickými faktormi (zlá životospráva, extrémna únava, pôrod, stres, stav po operácii atď.) alebo psychologickými faktormi (emočný šok, intenzívny stres, depresia). Ide o proces reverzibilný (vratný) a vo väčšine prípadov sa spontánne vyrieši po niekoľkých mesiacoch, až odznie príčina.
Ďalšie informácie o difúznom rednutí vlasov nájdete na stránke Naše rady.
LIEČBA VYPADÁVANIA VLASOV
Aby sa zabránilo plešateniu, je nevyhnutné čo najskôr odhaliť príčinu a začať liečbu. Včasná liečba je účinnejšia a zabráni úplnej strate vlasov. Hneď ako si všimnete prvé známky rednutia alebo nadmerného vypadávania vlasov, navštívte dermatológa. Dermatológ vám pomôže odhaliť príčinu vypadávania vlasov a rozhodne o vhodnej topickej alebo perorálnej liečbe pomocou liekov alebo v najzávažnejších prípadoch môže navrhnúť chirurgický zákrok.