LUPINY

LUPINY

LUPINY

Lupiny sú veľmi častým problémom pokožky hlavy, ktorý počas života postihuje každého druhého človeka. Lupiny sú spôsobené abnormálnou obnovou buniek pokožky hlavy, k tejto obnove dochádza príliš rýchlo a v nadmernom množstve, čo sa prejavuje rýchlou tvorbou odumretých šupín. Tie sú potom viditeľné vo vlasoch alebo na odeve. Aj keď lupiny nie sú vážnym ochorením, často spôsobujú svrbenie, sú nevzhľadné a nepríjemné aj z estetického hľadiska. Preto je dôležitá účinná prevencia.

pellicules-TB4-01.png

AKO SA TVORIA LUPINY

Naša pokožka hlavy je pokrytá ochranným mastným filmom zloženým z kožného mazu. Prirodzenou súčasťou kožnej flóry aj u zdravých jedincov je kvasinková huba nazývaná Malassezia, ktorá sa živí tukmi z kožného mazu. Ale u niektorých ľudí a v určitých obdobiach môže dôjsť k nadmernému výskytu Malassezie. Ten spôsobuje zápal pokožky hlavy, ktorý vedie k svrbeniu hlavy. Po tom, čo je spustená imunitná odpoveď proti Malassezii, dochádza k rýchlej reprodukcii buniek na povrchu kože a chronickej deskvamácii (olupovaniu kože). Malé šupinky odumretej kože oddeľujúce sa od pokožky hlavy: to sú lupiny.

Počínajúc dospievaním bude mať jeden človek z dvoch v určitej fáze života lupiny. Najčastejšie postihujú mužov, ale trpí nimi aj mnoho žien.

pellicules-TB4-02.png

RÔZNE TYPY LUPÍN

Existujú rôzne typy lupín, ktoré sa môžu líšiť podľa svojej závažnosti:

Suché lupiny: malé belavé alebo sivasté vločky (nahromadenie odumretých buniek) vypadávajú z vlasov spontánne alebo počas česania a sú viditeľné na odeve. Pokožka hlavy je nimi pokrytá bez viditeľného začervenania.

Mastné lupiny: sú viditeľne väčšie, hrubšie a mastnejšie šupiny vyskytujúce sa spolu s miernym začervenaním na čele a pozdĺž línie vlasov.

Pityriasis (tinea) amiantacea: v niektorých vzácnejších prípadoch sa môžu vo vlasoch hromadiť veľmi hrubé, biele alebo žltkasté šupiny, ktoré sa spájajú do väčších ložísk. Ochorenie vzniká v rámci seboroickej dermatitídy.

Tvorba lupín má kolísavý priebeh, pozorujeme obdobie väčšieho a zhoršeného výskytu, ktoré sa striedajú s obdobím zlepšenia.

pellicules-TB4-03.png

PREDISPOZÍCIA

Pokia ide o lupiny: niektorí ľudia sú na lupiny náchylní a tento problém sa u nich často objavuje, zatiaľ čo iní sa s ním vôbec nestretnú. Určité faktory však môžu prispieť k výskytu lupín:

• zima a vlhké počasie,

• stres a silné emócie,

• únava a preťaženie,

• znečistenie životného prostredia,

• použitie nešetrných vlasových prípravkov.

pellicules-TB4-04.png

LIEČBA LUPÍN

V súčasnosti je k dispozícii vysokoúčinná liečba lupín. Patria sem lokálne antimykotické prípravky vo forme šampónov, vlasových vôd alebo vlasových emulzií, ktorých cieľom je eliminovať prebytočné kvasinky z pokožky hlavy, upokojiť zápal a vrátiť produkciu mazových kožných buniek späť do normálu.

Neexistuje však žiadne trvalé riešenie: ak je vaša pokožka hlavy často postihnutá lupinami, bude nutné opakované ošetrenie pri každom výseve a pravidelná lokálna udržiavacia liečba, ktorá zamedzí tomu, aby sa problém s lupinami vracal, a udrží pokožku hlavy zdravú. Pre odporučenie najvhodnejšieho ošetrenia sa obráťte na dermatológa.

1-P Bruderer. Rev Med Brux 2004 ; 25: A 273-6

2- Lisper D.,  Chosidow o et Grosshans E, Encycl Méd Chir (Elsévier, Paris), Dermatologie, 12-220-A-05, 1997, 6p. (lésions élémentaires de la peau : séméiologie cutanée.. )

3- Perrot JL, Misery L. Encycl Méd Chir (Elsévier, Paris), Dermatologie, 98-827-A-10, 1999, 7p. (Dermatoses liées à MF)

4- GE Pierard ; Réalités thérapeutiques en Dermato-Vénérologie, 2009 Janvier, N°183.

pellicules-TB4-05.png

Bailleul v číslach

250

celosvetovo zaregistrovaných liečivých prípravkov

x

56

krajín a 16 dcérskych spoločností

x

100%

rodinná firma