MATNÉ VLASY

MATNÉ VLASY

Zdravé vlasy sú prirodzene lesklé, pretože ich hladká štruktúra odráža svetlo. Ale keď sú vlasy poškodené, keratínové šupiny na povrchu vlasu sa smerom od seba dvíhajú: povrch vlasu je preto nepravidelný, nemá hladkú štruktúru, čím vlasy strácajú svoj lesk. Niekoľko jednoduchých tipov vám však vo väčšine prípadov pomôže obnoviť lesk vlasov. Poďme zistiť, aké to sú.

AKO POROZUMIEŤ POTREBÁM MATNÝCH VLASOV

Lesk vlasov závisí od stavu kutikuly, najvrchnejšej vrstvy vlasu. Kutikula je zložená z bezfarených keratínových šupín, ktoré sa navzájom prekrývajú ako škridle na streche. Sú spojené medzibunkovým spojivom bohatým na lipidy. Keď sú vlasy celkom zdravé, šupiny sa uzavrú a kutikula je hladká. V tomto stave dokonale odrážajú svetlo, vlasy sú lesklé.

Úlohou kutikuly je chrániť vlasové jadro a predstavuje prvú líniu obrany proti vonkajšiemu namáhaniu, ktorému sú vlasy denne vystavené: voda, špina, slnečné svetlo, vietor, styling atď. Pretože je veľmi tenká, ľahko sa poškodzuje: v dôsledku opakovaných vonkajších stresov, nedostatočnej výživy alebo v dôsledku hormonálnych výkyvov sa medzibunkové spojivo buď zničí, alebo sa jeho produkcia vyčerpá a keratínové šupiny sa zdvihnú smerom od seba. V takej situácii vlasy už neodrážajú svetlo, ale namiesto toho ho pohlcujú. Vlasy strácajú svoj lesk a začínajú mať matný vzhľad. Kvôli otvoreným šupinám sú vlasy porézne: voda môže ľahšie prenikať do vlasovej kôry, čo je vrstva tesne pod kutikulou. V dôsledku toho sú vlasy ochabnuté a bez života, rýchlejšie sa na nich usadzujú nečistoty a vo vlhkých podmienkach rýchlo krepovatejú.

Všetky typy vlasov (suché, vlnité) môžu byť občas matné, ale kučeravé typy vlasov sú obzvlášť náchylné na stratu lesku.

cheveu-terne-TB4-01.png

STAROSTLIVOSŤ O VLASY BEZ LESKU

Nepoužívajte prípravky na vlasy s obsahom silikónu: táto látka spočiatku dodá lesk vlasom, ale mení štruktúru kutikuly a dlhodobo vlasy poškodzuje.

• Umývajte si vlasy jemným šampónom.

• Pri oplachovaní buďte obzvlášť dôslední: použite teplú alebo studenú vodu a s umývaním prestaňte, až keď vám vlasy škrípu pod prstami. Do záverečného opláchnutia pridajte niekoľko kvapiek octu alebo citrónovej šťavy, ktoré neutralizujú vodný kameň nachádzajúci sa vo vode, pričom pomôžu uzavrieť keratínové šupiny vo vlase.

• Nechávajte vlasy čo najčastejšie prirodzene uschnúť. Ak používate sušič vlasov, držte ho v dostatočnej vzdialenosti od vlasov a zvoľte fénovanie teplým alebo studeným prúdom vzduchu.

• Vlasy jemne rozčesávajte pomocou kefy s prírodnými štetinami bez toho, aby ste ťahali za rozštiepené alebo zamotané konce.

• Pravidelne si masírujte pokožku hlavy, aby ste stimulovali krvný obeh: dodáte tým vlasovým korienkom základné živiny.

• Raz týždenne použite masku na vlasy s obsahom organického keratínu (alebo chitínu) pre hlbokú hĺbkovú starostlivosť.

• Farbenie vlasov, trvalá ondulácia, horúci styling na vyhladenie alebo narovnanie vlasov, pretože poškodzujú vlasovú kutikulu.

• Vyvarujte sa dlhého pobytu na priamom slnku, pretože to poškodzuje vlasy.

• Jedzte vyváženú stravu a dbajte najmä na dostatok železa, vitamínu B6 a esenciálnych mastných kyselín.

• Niekoľkokrát ročne si doprajte komplexnú kúru výživových doplnkov na posilnenie vlasov.

cheveu-terne-TB4-02.png

Bailleul v číslach

250

celosvetovo zaregistrovaných liečivých prípravkov

x

56

krajín a 16 dcérskych spoločností

x

100%

rodinná firma