Citlivú pleť sprevádzajú nepríjemné pocity pnutia, svrbenia, pálenia a je s ňou často ťažké žiť. Prehnane reaguje na najbežnejšie vonkajšie vplyvy: a opisujú ju pocity podráždenia, mravčenia alebo začervenania. Tento stav pleti je u žien stále častejší a na obmedzenie týchto intenzívnych reakcií pokožky je potrebná každodenná starostlivosť.
ROZPOZNANIE CITLIVEJ PLETI
Citlivá pleť abnormálne reaguje na určité faktory, ktoré sú obvykle dobre znášané: teplo, chlad, tvrdá voda, korenené jedlá, kozmetika alebo silné emócie.
Ľudia opisujú nepríjemné pocity ako: pocity napätia, mravčenia alebo nepríjemného pálenia. Môžu sa objaviť aj viditeľné známky, ako napríklad sčervenanie alebo ľahké odlupovanie kože. Pokiaľ však nie je podráždená, vyzerá normálne bez zvláštnych znakov.
I keď je najčastejšie postihnutý svetlý fototyp pleti, všetky typy pleti môžu byť citlivé: normálna, mastná, suchá alebo kombinovaná.
Precitlivenosť pleti sa prejavuje hlavne na tvári a niekedy na krku a zriedka sa šíri po ďalších častiach tela. Niektorí jedinci majú prirodzene citlivú pleť, ktorá zostáva citlivou po celý život. Tento typ pokožky však má tendenciu menej reagovať s pribúdajúcim vekom, najmä po menopauze. U iných jedincov pokožka vykazuje citlivosť iba v určitom období, napríklad v zime: chlad a suchý vzduch z vykurovania môžu spôsobiť reakcie, tie však prirodzene slabnú, keď sa vráti teplejšie počasie.
AKO POROZUMIEŤ POTREBÁM CITLIVEJ PLETI
Precitlivenosť pleti sa objavuje, keď sa skombinujú tieto dva javy:
1. Keď dôjde k oslabeniu ochrannej funkcie pokožky: epidermis neplní dokonale svoju rolu ochrannej bariéry proti vplyvom prostredia. Potenciálne dráždivé látky tak môžu preniknúť hlbšie do pokožky a vyvolať zápalové reakcie. Zároveň dochádza k zvýšenej strate vody v pokožke a koža sa ľahšie dehydratuje.
2. Keď dôjde k zníženiu prahovej hodnoty tolerancie kože. Keď sa stretnete s akýmkoľvek typom záťaže, telo produkuje abnormálne vysoké množstvo signálnych proteínov (cytokínov). Citlivosť kože môže byť spôsobená genetickými, ale aj psychickými faktormi: stav kože odráža naše emócie a rozrušenie môže viesť k hyperreaktivite. Pokožka môže byť tiež citlivá v dôsledku vonkajších faktorov: každodenné, ale aj nadmerné používanie kozmetiky, nadmerné vystavenie slnku, dermabrázia alebo laserové ošetrenie.
UPOKOJENIE CITLIVEJ PLETI
Pokožka, ktorá je senzitívna a ľahko sa podráždi, vyžaduje zvláštnu každodennú starostlivosť. Kožnú reakciu je možné zmierniť vhodnou starostlivosťou a správnymi návykmi:
• Naučte sa rozpoznávať faktory, ktoré spúťajú kožnú reakciu, a vyhnite sa im, ak je to možné.
• Nikdy sa neumývajte mydlom, pretože nie je šetrné. Nepoužívajte exfolianty a peelingy, pretože sú pre citlivú pleť príliš agresívne.
• Používajte iba produkty starostlivosti o pleť a mejkap špeciálne vytvorené pre citlivú pleť, t. j. prípravky, ktoré sú hypoalergénne a neobsahujú parfumáciu ani konzervačné látky.
• Denne zvlhčujte pleť krémom pre citlivú pokožku s UV ochranou. V noci ju vyživujte krémom s bohatšou textúrou.
• Pred tým, než začnete používať nový kozmetický výrobok, vyskúšajte ho na časti tela, ktorá nie je viditeľná: napríklad za uchom alebo na krku.
• Používajte čo najmenej kozmetických prípravkov. Keď nájdete kozmetiku, ktorá vyhovuje vašej pleti, držte sa jej.
• Ak je to možné, vyhnite sa umývaniu tváre vodou z vodovodu, to často citlivá pokožka zle znáša. Namiesto toho použite sprej s minerálnou vodou a potom pokožku opatrne osušte poklepaním mäkkým uterákom.
Ak vaša pokožka bude reagovať precitliveno aj pri dodržiavaní týchto opatrení, poraďte sa s dermatológom.