FAKTORY, KTORÉ ZHORŠUJÚ ALOPÉCIU

FAKTORY, KTORÉ ZHORŠUJÚ ALOPÉCIU

Táto stránka si kladie za cieľ poskytnúť vám všeobecný prehľad o ťažkostiach s vlasmi. Androgénna alopécia, najčastejšia forma vypadávania vlasov, je spôsobená primárne tým, že vlasové folikuly sú senzitívne na mužské hormóny. Veľa ďalších faktorov však môže prispieť k zhoršeniu už vzniknutej alopécie. Je dôležité ich poznať, aby ju bolo možné lepšie zvládať a priaznivo tak ovplyvňovať kvalitu života pacientov s androgénnou alopéciou.

NEVHODNÉ STRAVOVACIE NÁVYKY

Vyvážená strava je pre zdravé vlasy nevyhnutná, dôležité sú najmä bielkoviny, železo, zinok, horčík a vitamíny. Nedostatok živín môže vlasy oslabiť, kvalitné vlasy sa stanú suchými, matnými a krehkými. Nedostatok živín v strave môže tiež spôsobiť alebo zhoršiť vypadávanie vlasov. Kvalitná a výživovo pestrá a vhodná strava na prekonanie tohto problému všeobecne stačí.

facteurs-chute-cheveu-TB4-01.png

STRES A EMOČNÝ ŠOK

Stres je reakcia tela na vonkajšie hrozby alebo stresory a spôsobuje uvoľňovanie rôznych hormónov do krvného obehu. Patria medzi ne androgény, mužské hormóny, ktoré priamo súvisia s vypadávaním vlasov u jedincov, ktorí sú na ne citliví. Stres preto môže významne zhoršiť už existujúce vypadávanie vlasov, ale všeobecne nespôsobí vypadávanie vlasov u niekoho, komu predtým vlasy nevypadávali.

Z rovnakých dôvodov môže emočný šok (zármutok, intenzívny strach, radikálna zmena životného štýlu atď.) tiež spôsobiť náhlu a veľkú stratu vlasov (telogénne effluvium) alebo zhoršiť existujúcu androgénnu alopéciu.

facteurs-chute-cheveu-TB4-02.png

PÔROD

V prvých mesiacoch po pôrode spôsobujú hormonálne zmeny a extrémna únava u väčšiny žien zvýšené vypadávanie vlasov. U zdravého jedinca nemá toto zvýšené vypadávanie vlasov žiadny dôsledok: hustota vlasov sa po niekoľkých mesiacoch vráti k normálu. Ak však novopečená matka trpí androgénnou alopéciou, vlasy pravdepodobne dorastú, ale budú tenšie a bude ich menej než predtým.

facteurs-chute-cheveu-TB4-03.png

ANTIKONCEPCIA

Vzhľadom na to, že kvalitu a rast vlasov priamo ovplyvňujú hormóny, môže lieková forma antikoncepcie ovplyvniť vypadávanie vlasov: niektoré majú pozitívny účinok na potlačenie vypadávania vlasov, zatiaľ čo iné druhy antikoncepcie môžu vypadávanie vlasov zhoršovať. Ak trpíte vypadávaním vlasov, poraďte sa s gynekológom a pokúste sa spoločne nájsť vhodnú antikoncepciu.

facteurs-chute-cheveu-TB4-04.png

MENOPAUZA

U žien medzi pubertou a menopauzou ženské hormóny (estrogény) vylučované vaječníkmi čiastočne kompenzujú účinok mužských hormónov: preto je androgénna alopécia možná, ale vždy v miernejšej forme, než akú formu zažívajú muži. Počas menopauzy produkcia estrogénu náhle klesá o 80 % a toto množstvo už nestačí na to, aby zafungovalo ako „protilátka“ proti androgénom. Preto v tomto období bežne pozorujeme zvýšené vypadávanie vlasov alebo začiatok androgénnej alopécie u žien.

facteurs-chute-cheveu-TB4-05.png

ZMENY ROČNÝCH OBDOBÍ

Na jar a na jeseň môžu zmeny počasia (dĺžka slnečného svetla, vlhkosť vzduchu, zmeny teploty) viesť k zvýšenej strate vlasov. U niektorých ľudí to môže byť sotva viditeľné, u iných celkom viditeľné. Je to však prirodzené a tento stav by nemal byť dôvodom na obavy, ak netrvá dlhšie než 4 až 6 týždňov. Vlasy opäť samovoľne zhustnú.

facteurs-chute-cheveu-TB4-06.png

VYSOKÁ HLADINA CHOLESTEROLU

Klinické štúdie preukázali veľmi jasnú, ale doposiaľ málo pochopenú koreláciu medzi androgénnou alopéciou a vysokou hladinou zlého cholesterolu: androgénnou alopéciou sú omnoho častejšie postihnutí ľudia trpiaci hypercholesterolémiou (vysokým obsahom cholesterolu v krvi). Ale je to zlý cholesterol, ktorý spôsobuje vypadávanie vlasov? Alebo je to senzitivita na mužské hormóny (príčina alopécie), ktorá je zodpovedná za zvýšenie hladiny cholesterolu? Táto otázka je stále predmetom debaty v rámci vedeckej komunity.

facteurs-chute-cheveu-TB4-07.png

URČITÉ TYPY LIEKOV

Niektoré lieky môžu spôsobiť vypadávanie vlasov alebo významne zhoršovať alopéciu: chemoterapia, ktorá zastavuje vývoj vlasov v rastovej fáze, ale aj určité hormonálne lieky alebo kortikoidy, niektoré antidepresíva, protizápalové liečivá, antihypertenzíva a betablokátory (lieky na vysoký krvný tlak).

facteurs-chute-cheveu-TB4-08.png

PRÍLIŠ AGRESÍVNA ÚPRAVA VLASOV

Niektoré utiahnuté účesy, ako sú drdoly, copíky alebo chvosty, môžu nadmerne zaťažovať vlasové korienky. Príliš časté zväzovanie vlasov môže viesť k strate vlasov, zápalu pokožky hlavy a môže spôsobiť, že vlasy budú stále tenšie. Ak trpíte vypadávaním vlasov, je nutné sa vyhnúť nešetrným úpravám vlasov, ako sú agresívne chemické farby na vlasy a používanie veľmi horúceho tepla pri vysúšaní vlasov alebo kulmovaní.

facteurs-chute-cheveu-TB4-09.png

Bailleul v číslach

250

celosvetovo zaregistrovaných liečivých prípravkov

x

56

krajín a 16 dcérskych spoločností

x

100%

rodinná firma