MÔŽE VYPADÁVANIE VLASOV SÚVISIEŤ S DEDIČNOSŤOU?

MÔŽE VYPADÁVANIE VLASOV SÚVISIEŤ S DEDIČNOSŤOU?

Vypadávanie vlasov a dedičnosť. Pozrime sa, ako spolu môžu súvisieť. Naše telo má asi 2,5 milióna vlasových folikulov, z ktorých každý je schopný vytvoriť vlas, a to v neustálom cykle obnovy. Počet vlasových cyklov, ktoré trvajú v priemere 2 – 5 rokov, je obmedzený na približne 25 počas celého nášho života. Len čo je týchto 25 cyklov prekročených, nedôjde k žiadnemu novému životnému cyklu vlasov. Napríklad muž, ktorého cyklus trvá približne 2 roky, príde o vlasy nenávratne v 50 rokoch.

Preto je strata časti vlasov každý deň súčasťou zdravého vlasového cyklu a je normálna. Väčšina zdravých ľudí denne stratí až 100 vlasov.[i] Nové vlasy vyrastú a nahradia tie vypadnuté.

Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov je dedičné ochorenie, ktoré sa objavuje so starnutím[ii] a nazýva sa androgénna alopécia. Ide o chronické ochorenie postihujúce 50 % mužov starších ako 50 rokov, ktoré sa obvykle začína postupne od puberty. Spôsobuje postupnú miniaturizáciu vlasového folikulu, čo vedie k zmenšeniu priemeru, dĺžky a pigmentácie vlasov.

Chute_Cheveux.jpg

Vypadávaniu vlasov z genetických príčin nemožno zabrániť. Okrem zdravého životného štýlu (vyvážená strava, mierna a stála fyzická aktivita, absencia fajčenia a pitia alkoholu, liečba zdravotných ťažkostí, ktoré môžu viesť k strate vlasov) však možno prijať niekoľko opatrení, ktoré udržia vlasy zdravé a minimalizujú ich vypadávanie. Samostatne alebo ako doplnok k iným liečebným postupom ponúkajú dermatologické kúry a potravinové doplnky globálne pôsobenie na zlepšenie kvality vlasov. Ich hlavným účinkom je stimulácia rastu vlasov, aby sa posilnila a predĺžila anagénna fáza a spomalilo vypadávanie vlasov.

Spoločnosť Laboratoires Bailleul, ktorá je lídrom v oblasti liečby vypadávania vlasov, vyvinula kompletný rad dermatologických prípravkov, kozmetických výrobkov a výživových doplnkov. Tieto špecifické ošetrenia obohatené o inovatívne účinné látky pre zdravie vlasov pomáhajú riešiť (alebo skôr predchádzať) aj sezónne vypadávanie vlasov.


[i] Cleveland Clinic, Chute de cheveux, disponible ici : https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21753-hair-loss
[ii] Mayo Clinic, Chute de cheveux, disponible ici : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hair- loss/symptoms-causes/syc-20372926

Bailleul v číslach

250

celosvetovo zaregistrovaných liečivých prípravkov

x

56

krajín a 16 dcérskych spoločností

x

100%

rodinná firma